sobota, 30 maja 2015

Porozmawiajmy jak klient z florystą...




Przygotowanie Ślubu i Wesela to nie lada wyzwanie. Zaczynamy notować … formalności, sala, stroje, zaproszenia … uff. To zaledwie początek całkiem długiej listy. Wiedzą o tym Ci, którzy mają to już za sobą.

Dla wszystkich Młodych Par "ten dzień" to bez wątpienia jeden z bardziej szczególnych dni w życiu. Tak wyjątkowy dzień wymaga równie wyjątkowej oprawy. Jeżeli jej przygotowanie oddacie w ręce florystów, podpowiemy na co zwrócić uwagę podejmując wzajemną współpracę. Zacznijmy więc od początku.

Często przyszłe Młode Pary zgłaszając się do florysty mają już wyobrażenie całej aranżacji. Niekiedy przychodzą ze zdjęciami wymarzonych dekoracji. W części przypadków zdjęcia te przedstawiają bardzo okazałe kompozycje rodem z amerykańskich stron www poświęconych tematyce ślubnej. Kompozycje te bywają rzeczywiście piękne, ale również … bardzo drogie. Często kwota jaką narzeczeni chcą przeznaczyć na ten cel to równowartość zaledwie 1/10 zaprezentowanych na zdjęciach dekoracji.




Pierwszą i podstawową sprawą jest zatem budżet, jaki możecie na ten cel przeznaczyć. Florysta bez wątpienia, mając pełną paletę pomysłów i doświadczeń, będzie w stanie zaproponować Wam niepowtarzalne i piękne dekoracje adekwatnie do możliwości finansowych w tym zakresie. Można tu zastosować całą gamę ciekawych trików, dzięki którym przy skromnym nawet budżecie cała oprawa będzie cieszyła Wasze oczy i zrobi wrażenie na weselnych gościach. Z pewnością nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, co składa się na łączny koszt usługi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty:
*         Koszt kwiatów;
*         Kolorowe dodatki do kwiatów np. wstążki, tasiemki, koraliki;
*         Produkty specjalistyczne np. mikrofony z gąbką florystyczną do bukietów, gąbki florystyczne, plastelina i klej do kwiatów, taśmy, przyssawki;
*         Zabiegi przedłużające świeżość kwiatów;
*         Produkty dodatkowe zakupione specjalne na potrzeby wykonania usługi;
*         Praca florysty.

Ustalając koszt pracy, florysta bierze głównie pod uwagę:
*         Czas poświęcony na dopracowanie projektu całości dekoracji, w tym wielokrotne spotkania z narzeczonymi, spotkania z restauratorami, maile, telefony…;
*         Listę i ilość zamówionych dekoracji: bukietów, butonierek, bransoletek, kompozycji na stoły itp.;
*         Czas potrzebny na przygotowanie kompozycji i stopień skomplikowania pracy.



Po budżecie czas na parę słów o samym projekcie. Możecie go od zera opracować z florystą lub przyjść z gotowym pomysłem i dopracować go w trakcie dalszej współpracy. Jeżeli przyjmiecie drugi wariant, pamiętajcie by zachować harmonię i spójność wszystkich aranżacji poczynając od bukietu Panny Młodej poprzez dekoracje auta, sali weselnej czy ewentualne dekoracje w kościele.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek dotyczących współpracy na linii klient - florysta:
*         Podpiszcie umowę i doprecyzujcie w niej wszystkie najistotniejsze tematy;
*         Wszelkie zmiany do zatwierdzonego projektu zgłaszajcie na bieżąco, najlepiej w formie pisemnej, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Gdy zmiany do projektu będą zgłoszone zbyt późno, florysta może odmówić wprowadzenia dodatkowych modyfikacji;
*         Pamiętajcie, aby zapewnić floryście odpowiedni dostęp do miejsc, w których będzie przygotowywał dekoracje tj. sali weselnej czy kościoła.

Może pojawić się też taka sytuacja, że w lokalu, w którym będziecie organizowali przyjęcie weselne jest już florysta zatrudniony przez właściciela, a dekoracje są wliczone w koszt całego przyjęcia. Warto wówczas wynegocjować wprowadzenie swojego florysty. Pozwoli Wam to zachować spójność wszystkich dekoracji zwłaszcza gdy planujecie ślub w konkretnej tematyce nawiązującej np. do Waszych wspólnych zainteresowań lub ulubionych kwiatów :)
   

Fot. Pinterest oraz archiwum własne

Brak komentarzy :